Românii din Cernăuți au nevoie de ajutor pentru a recupera Palatul Cultural al Românilor, visul comunității românești din Cernăuți pentru multa vreme după ocupația sovietică a nordului Bucovinei.
Palatului Cultural-National al Românilor din Cernăuți, edificiu cultural ridicat prin eforturile si cheltuiala romanilor, a ajuns dupa ocuparea Bucovinei sub administratie sovietica.
Acum, dupa atatea decenii de la instrainarea sa, secția regională a Fondului proprietății de stat din Ucraina scoate la licitatie acest edificiu cultural romanesc.
Societatea “Golgota” infiintata de romanii din regiunea Cernăuți isi doreste ca acest edificiu cultural sa revina in proprietatea romanilor si sa serveasca scopului sau initial de a promova cultura si valorile nationale romanesti.
[info]Dulce-amar. Povestea unui refugiat din Cernauti[/info]Românii din Cernăuți au nevoie de ajutor pentru a recupera Palatul Cultural al Românilor
Vasile Raut, unul dintre cernautenii care viseaza ca Palatul Cultural al Românilor sa revina in posesia românilor din Cernăuți, lanseaza cu multa speranta un apel catre românii care pot sprijini aceasta initiativa prin care se doreste mentinerea in viata a românismului in nordul Bucovinei:
Sursa: Glasul.info
- 5 Iulie 1484 – începea Bătălia pentru cetatea Chilia. În vara anului 1484 otomanii au atacat cetatea-port Chilia în vederea extinderii ariei de dominație turcească în nordul Dunării de Jos - 5 iulie 2025
- 4 Iulie 1848 – Românii din Munții Apuseni încep să se înarmeze, sub conducerea lui Avram Iancu - 4 iulie 2025
- 3 Iulie 1910 – Român amendat de unguri pentru că pe harnașamentul calului erau prezente cele trei culori ale tricolorului românesc - 3 iulie 2025