Comunitatea evreiasca: “Partidul U.D.M.R. se pare că are puteri nelimitate la Cluj”.
O carte despre crimele ungurilor impotriva evreilor din Ardeal a fost boicotata iar o jurnalista a fost data afara de la TVR la presiunile UDMR.
Despre crimele facute de armata ungara in Transilvania nu prea se vorbeste, cu toate ca s-au scris de-a lungul deceniilor zeci de mii de pagini cu privire la faptul ca Ardealul de Nord aflat sub stapanirea horthista a fost sursa din care au fost trimisi cei mai multi evrei catre lagarele mortii in timpul regimului nazist.
La TVR Cluj au existat in ultimii ani mai multe cazuri in care angajatii romani au avut de suferit din cauza presiunilor exercitate de catre UDMR. Despre asta vorbeste si un membru al comunitatii evreiesti, Doina MEISELES, care este revoltata de ceea ce i s-a intamplat jurnalistei Diana Apahidean, dată afară de la TVR Cluj, la presiunea UDMR.
Comunitatea evreiasca: “Partidul U.D.M.R. se pare că are puteri nelimitate la Cluj”. O carte despre crimele ungurilor impotriva evreilor din Ardeal a fost boicotata iar o jurnalista a fost data afara de la TVR la presiunile UDMR
Iata ca abuzurile facute de extremistii de la UDMR in Romania au fost luate la ochi si de altii, adeverindu-se ceea ce romanii reclama de multa vreme: aceasta organizatie antistatala si anticonstitutionala numita UDMR actioneaza subversiv si antidemocratic impotriva romanilor, impotriva Constitutiei Romaniei si a caracterului national unitar al statului roman.
- 8 Iulie 1481 – Bătălia de la Râmnic, în care voievodul Moldovei, Ştefan cel Mare, înfrânge oastea munteano-turcă - 8 iulie 2025
- 7 iulie 1601 – Pornind din Debreţin, oastea lui Mihai Viteazul împreună cu cei 800 de soldaţi lui Mihalcea, trece prin Carei, după care îşi stabileşte tabăra la 7 iulie 1601 la Moftin - 7 iulie 2025
- 5 Iulie 1484 – începea Bătălia pentru cetatea Chilia. În vara anului 1484 otomanii au atacat cetatea-port Chilia în vederea extinderii ariei de dominație turcească în nordul Dunării de Jos - 5 iulie 2025